Dovolenka v Poľsku

Napriek tomu, že je doslova „za rohom“, mnohí Slováci z tejto krajiny poznajú len trhoviská, benzínové čerpadlá a motoresty. Je to škoda, lebo Poľsko určite má čo ponúknuť aj náročným turistom. Navyše, ceny služieb u našich severných susedov sú primerané a s bežnou komunikáciou tiež nie je problém… Čo sa tu oplatí vidieť?

Pohodový Krakow s nádychom histórie

Asi takto by sa dalo opísať bývalé hlavné mesto Poľska. Napriek tomu, že Krakow je moderné veľkomesto, pôsobí pokojne a pohodovo. Občas tu máte pocit, akoby ste sa vrátili pár storočí v čase. Nepochybne za to môžu mnohé historické pamiatky v Krakowe. Ak ste milovníkom histórie, prídete si tu na svoje. Začať by ste mohli korunovačným hradom a katedrálou Wawel, ktorá sa týči nad riekou Visla. Práve tu po mnoho storočí korunovali poľských kráľov a ich pozostatky sú tu uložené dodnes. Hrad je zároveň aj múzeom, kde si môžete pozrieť korunovačné klenoty a kráľovské komnaty.

Krakowským „naj“ je najväčšie stredoeurópske námestie – Rynek Glówny. Všimnite si tu krásnu Mariacku baziliku, no v podstate celé námestie je architektonickým a historickým skvostom. V jeho strede sa nachádza trhovisko so suvenírmi. Námestie sa môže svojou atmosférou porovnať so západoeurópskymi metropolami. Turisti, pouliční umelci, živé sochy, kaviarničky, preplnené reštaurácie…

Aj Kazimierz si zamilujete. Tak, ako každý, kto navštívil Krakow. Je to židovská štvrť a zároveň pôvodné židovské mesto, do ktorého sa však po 2. svetovej vojne vrátilo len niečo cez 1000 obyvateľov. Oplatí sa kúpiť si turistického sprievodcu, v ktorom sa dočítate príbehy niektorých tunajších židovských domčekov. Pýšia sa pôvodnými fasádami s menami, či remeslami obyvateľov. V štvrti Kazimierz nájdete mnohé synagógy, ale aj množstvo kaviarničiek, ukrytých v pôvodných židovských domoch.

Nechce sa Vám do mesta?

Nevadí! Dovolenka v Poľsku dopraje aj turistom a športovcom. Vyberte sa do mesta Zakopané, ktoré sa nachádza necelých 30 kilometrov od hranice so Slovenskom, na poľskej strane Vysokých Tatier. Aj tu sú mnohé historické pamiatky, no ste len na skok do poľských Tatier, ktoré ponúkajú turistiku a športové vyžitie. A prečo si občas nepozrieť Tatry z druhej strany, ako sme na ne zvyknutí? Zadajte teda do vyhľadávača „ubytovanie Zakopané“ a vyberte si z množstva možností za skvelé ceny. V Poľsku je však omnoho viac dovolenkových možností… určite sa tam niekedy vyberte!

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *