Kempovanie

Uvažujete, že dovolenku pri mori alebo kúpele vymeníte za trošku dobrodružstva? Vyberte sa teda kempovať! Zažijete kopec zábavy a najmä deti budú na kempovanie určite dlho spomínať. Avšak skôr, ako sa vyberiete na prvú dovolenku pod stanom, mali by ste o kempovaní niečo vedieť.

Kde sa dá kempovať?

Pri hľadaní vhodného miesta na stanovačku máte dve možnosti. Buď sa vyberiete do plateného kempingového areálu, kde máte k dispozícii i kuchynku, toalety, či sprchy. Alebo sa jednoducho vydáte do lona prírody. Výhodou plateného areálu je prítomnosť sociálnych zariadení. No v prírode zas máte súkromie a môžete si užiť nefalšovanú stanovačku. Pamätajte si však, že pri stanovaní v prírode si musíte dávať pozor na požiare! Ohnisko vždy dostatočne zabezpečte a nenechávajte ho bez kontroly.

Prečítajte si tiež

Čo si zobrať na stanovačku

Aj vybavenie na stanovačku závisí od toho, kde budete táboriť. Do prírody si toho budeme musieť vziať podstatne viac. Kým v stanovom tábore máte zväčša k dispozícii kuchynku s vybavením, prípadne gril, v prírode si musíte poradiť bez týchto vymožeností. Budete si teda musieť vziať i kotlík na varenie, či ražne na opekanie.

Ďalším nevyhnutným vybavením je nepremokavý stan. Ten si radšej vyskúšajte poskladať doma na záhrade, aby ste po príchode na výlet nemali problém a nemuseli spať pod holým nebom. Chýbať nesmú i spacie vaky, prípade karimatky. Pokiaľ ide o oblečenie, vždy si voľte také, v ktorom sa cítite pohodlne. Ideálne je pribaliť si aj pršiplášť a náhradnú nepremokavú obuv.

Pár dobrých typov

Aby ste si nemuseli nosiť veľké zásoby vody, napríklad na umývanie riadov, kempujte pri potoku alebo jazere. Uľahčí Vám to prácu. Pokiaľ ide o kuchynské náradie, vyberajte si také, ktoré možno používať na otvorenom ohni. Vhodné sú smaltované nádoby. Ak budete mimo civilizácie, nezabudnite si zabaliť dostatočné množstvo potravín. Samozrejmosťou je poriadna zásoba zápaliek, ale poruke by ste mali mať aj kvalitný vreckový nôž. Zabudnúť nesmiete ani na osvetlenie. V zásobe by ste mali mať aspoň dve baterky, ktoré sa hodia na večer. Pomôcť môže aj repelent proti hmyzu. A to najmä ak kempujete v lese alebo v blízkosti vody. A samozrejme – kvalitne vybavená lekárnička s potrebnými liekmi.

Zdá sa Vám takto strávená dovolenka ako skvelé dobrodružstvo? Prvý krát si však kempovanie vyskúšajte radšej v blízkosti domova. Aby ste sa mohli okamžite vrátiť, ak sa niečo na prvý pokus nepodarí. Po získaní skúseností s kempovaním sa možno odvážite aj mimo civilizácie.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *