Dovolenka v Írsku

Veľa Slovákov má v Írsku niekoho zo svojich známych alebo blízkych. Je totiž pravda, že práve do Írska odišlo za prácou obrovské množstvo Slovákov. Pomysleli ste však už na Írsko aj ako na dovolenkovú a nielen pracovnú destináciu? Pravdaže, slnenie pri mori a tradičné letné radovánky si tu neužijete. No napriek tomu je v Írsku čo obdivovať.

Fascinujúca kultúra

História tejto severskej krajiny je veľmi zaujímavá. Práve írskymi predkami sú totiž mocný bojovníci a námorníci – Kelti. Mnoho írskych seniorov ešte aj v súčasnosti rozpráva pôvodným keltským dialektom – galským jazykom. Fascinujúce na Írsku a jeho obyvateľoch je to, že mnohí dodnes veria v tradičné írske rozprávky, mýty a legendy. Najobľúbenejšou a najznámejšou írskou mýtickou postavičkou je zelený škriatok známy ako Leprechaun. Podľa legendy títo škriatkovia zbierajú zlato, ktoré ukrývajú v hrnci na konci dúhy. Ak teda chcete stretnúť škriatka, obra alebo vílu, určite by ste mali zavítať do Írska!

Čo sa oplatí vidieť v Írsku

Pri potulkách Írskom by ste nemali vynechať hlavné mesto Dublin. A to najmä ak sa radíte k mladej generácii. Viac ako 50% Dublinčanov totiž patrí do vekovej kategórie do 25 rokov. To sa odráža aj na samotnom meste a jeho pulzujúcom nočnom živote. No rovnako je Dublin centrom vzdelania v podobe slávnej univerzity Trinity College a kultúry v podobe Národného múzea a Múzea spisovateľov. Určite si pozrite aj Dublin Castle, Katedrálu sv. Patrika a najstaršiu dublinskú budovu – Katedrálu Christ Church.

Írsko je známe svojou nádhernou prírodou. Je pomenovávané aj ako Smaragdový ostrov, a to vďaka rozľahlým zeleným pastvinám. Tie si môžete užiť v národnom parku Killarney, ktoré je plné jazier a vodopádov. O kráse a nespútanosti írskej prírody sa presvedčíte aj na pobreží, konkrétne na útesoch Cliffs of Moher, ktoré sa týčia až do výšky 200 m nad Atlantikom. Na severe Írska sa nachádza pobrežná oblasť zaradená do zoznamu UNESCO, známa ako Giant´s Causeway – obrove schody. Ide o stĺpové pobrežné útvary, ktoré sú výsledkom dávnej sopečnej aktivity.
Okrem krásnej prírody, škriatkov a piva je Írsko tiež krajinou kaštieľov a katedrál. K najnavštevovanejším a najkrajším patria Castleknock Castle, Belfast Castle, Blarney Castle, Ross Castle, Antrim Castle, Harry Avery´s Castle a mnoho ďalších.

Prečítajte si tiež

Nezabudnite ochutnať

Vycestovať do Írska a nedať si tradičný tmavý Guinness by bol naozaj hriech. Čo sa týka piva, Slováci si s Írmi zrejme budú rozumieť. Íri sú totiž druhými najväčšími európskymi konzumentmi piva na osobu. Žeby po Slovákoch? Z alkoholu sa oplatí ochutnať aj Bailey´s – likér, ktorý je vyvážaný do celého sveta. V tradičnom írskom pube si dajte aj Shephard´s Pie – tradičný mäsový koláč, írsky guláš Coddle alebo Black pudding, čo je tmavá klobása, ktorá okrem mletého mäsa obsahuje aj bravčovú krv.

Krásna príroda, zaujímavá história, dobré jedlo a ešte lepšie pivo. Dovolenka v Írsku – kto by odolal?

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *