Ako stráviť predĺžený víkend v Krakowe a okolí

 Nechceme Vám radiť, ako lacno nakúpite na poľských trhoch. Ani Vás poinformovať, kde zoženiete najkrajšie umelé kytice na sviatok Pamiatky zosnulých. Skôr by sme Vám chceli ukázať, že aj Poľsko je zaujímavá dovolenková destinácia. A že aj u našich severných susedov môžete stráviť zaujímavý a podnetný predĺžený víkend! Tak poďme na to…

Dva dni v Krakove

Toto krásne historické mesto sa nachádza na juhu Poľska, len čosi cez 300 kilometrov z Bratislavy, ale takisto aj z Košíc. Ak teda vyrazíte ráno, dopoludnia ste na mieste. Mesto doslova dýcha históriou a to najmä v centre, kde nájdete korunovačnú katedrálu Wawel. Tento úžasný hrad s historickým významom ukrýva aj múzeum, kde nájdete nielen poľské korunovačné klenoty, ale aj množstvo kresťanských artefaktov. Pozrieť si tu môžete tiež zariadené kráľovské komnaty. Wawel pri návšteve Krakova jednoducho musíte vidieť. Ak si budete chcieť pozrieť múzeum i komnaty, pripravte si 36 zlotých.

Byť v Krakove a nepozrieť si židovskú štvrť Kazimierz by bola veľká chyba. Táto časť mesta má skutočne úžasnú atmosféru, ktorú umocňujú pôvodné židovské domy. Samozrejme, v súčasnosti sú väčšinou prerobené na kaviarničky a reštaurácie. No dať si tu kávu je naozaj príjemné. Určite sa oplatí pozrieť si aj synagógu. Ak ste si na Krakov vyčlenili dva dni, viac asi nestihnete. V každom prípade sa však večer vyberte na drink a vychutnajte si atmosféru veľkomesta.

Cestou určite nevynechajte…

Oblasť Krakova je takisto veľmi zaujímavá. Iba bezmála 70 kilometrov vzdialený je neslávne známy koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. Návšteva sa odporúča len silnejším povahám. Je to však miesto, ktoré určite treba vidieť, pretože na túto časť histórie ľudstva nesmieme zabúdať! Vstup Vás bude stáť 40 zlotých a pripravte sa na to, že tu strávite takmer celý deň.

Iba polhodinku cesty od Krakova je vzdialená Soľná baňa Wieliczka. Na vstup si pripravte 43 zlotých. A čo tu uvidíte? Táto baňa patrí medzi najstaršie na svete – pochádza z 13. storočia. Hlboká je 327 metrov a pri jej prehliadke uvidíte soľné sochy, expozíciu soľného baníctva a veľkú sieň s kaplnkou.

Ak by ste predsa len zatúžili po nákupoch, cestou domov sa zastavte v Zakopanom. Nachádza sa len 70 kilometrov od Popradu a okrem nakupovania si tu môžete užiť aj Tatranskú prírodu takpovediac z opačnej strany!

Foto: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *