Plánujete dovolenku pri mori? Iste sa teda budete aj kúpať! Poznáte však výstražné vlajky umiestňované na plážach? Tie turistom oznamujú, či je kúpanie a vstupovanie do vody bezpečné alebo nie. Hojne navštevované turistické strediská a pláže majú samozrejme plavčíkov. No takéto vlajky viditeľné z diaľky by mali byť samozrejmosťou.

Od čoho závisí bezpečnosť kúpania?

Bezpečnosť vstupovania do mora ovplyvňujú rôzne faktory. V prvom rade poveternostné podmienky. V prípade, že je na mori búrka, pri pobreží nemusia byť badateľné žiadne zmeny. No hrozí riziko vysokých vĺn, ktoré by mohli zasiahnuť i vody pri pobreží a ohroziť tak plavcov. V niektorých oblastiach sveta, napríklad na austrálskych plážach, hrozí tiež riziko útoku žralokov. Preto môžu byť niektoré ohrozené pláže dočasne uzatvárané. Určite však platí, že ak sa kúpete v mori, v žiadnom prípade nepreceňujte svoje schopnosti.

Výstražné vlajky a ich význam

Je pravdou, že označenia, prípadne farby bezpečnostných vlajok sa môžu na rôznych plážach sveta odlišovať. Rozdiel je vo vlajkách používaných Medzinárodnou záchranárskou federáciou (International LifeSaving federation – ILS) a vo vlajkách navrhnutých ISO. Snahou rôznych organizácií je zjednotenie označovania na celom svete. V súčasnosti poznáme tieto vlajky:

  • Červeno-žltá vlajka (na polovicu) – pláž alebo zóna strážená plavčíkom.
  • Žltá vlajka – stredné riziko, je nutná opatrnosť pri kúpaní.
  • Červená vlajka – kým podľa ILS znamená červená vlajka vysoké riziko, podľa ISO znamená zákaz vstupu do vody. Zákaz vstupu do vody podľa ILS je označovaný dvojitou červenou vlajkou.
  • Fialová vlajka – prítomní morskí škodcovia. V ISO táto vlajka neexistuje.
  • Čierno-biela vlajka (rozdelená na štvrtiny) – zóna plavidiel.
  • Červeno-biela vlajka (rozdelená na štvrtiny) – kým v ILS značení neexistuje, v ISO značení znamená núdzovú evakuáciu.
  • Žltá vlajka s čiernym kruhom uprostred – zákaz plavidiel, vrátane surfov. V ISO neexistuje.
  • Oranžová vlajka v tvare kužeľa – označuje silnejší vietor a zákaz používať nafukovačky.

Samozrejme, nemusíte všetky tieto vlajky a ich význam poznať spamäti. No ak zbadáte, že podmienky na kúpanie nie sú práve ideálne a dokonca je vyvesená červená vlajka, do vody radšej nevstupujte. Aby ste sa vrátili z dovolenky v rovnakom zdravý, ako ste na ňu odchádzali.

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *