Fotky ošarpaného ruského kolesa, rozbitých bábik bez očí, opustenej materskej školy a zarastených zdivočených sídlisk v meste Pripjať na Ukrajine, pozná zrejme celý svet. Nelákalo by Vás však pozrieť si miesto Černobyľskej tragédie na vlastné oči?

Čo sa stalo v Černobyle

V apríli roku 1986 došlo v jadrovej elektrárni Černobyľ k výbuchu 4. reaktora. Táto obrovská jadrová katastrofa si nielenže vyžiadala obete priamo na mieste, no jej vplyvom zomierajú ľudia i dnes. Ľudia, žijúci v tom čase v meste Pripjať, ani len netušili, čo sa stalo. Evakuovaní boli až takmer o tri dni, pričom si mysleli, že do svojich domovov sa vrátia. Nikdy sa tak nestalo. Práve preto v meste zostalo v podstate všetko na svojom mieste. A aj preto sa mu hovorí „mesto duchov“. Pôvodne v tomto meste, len pár kilometrov od samotnej elektrárne, žili hlavne ľudia pracujúci v Černobyle. Práve pre nich bolo totiž vybudované a v čase explózie malo len 16 rokov.

Pripjať dnes

Aj v súčasnosti je na tomto mieste radiácia vysoká a na život je absolútne nevhodné. Napriek tomu však v oblasti, najmä v menších dedinkách a usadlostiach v okolí, žijú rodiny, ktoré pri evakuácii odmietali Černobyľskú oblasť opustiť. Aj keď je samotné mesto strážené vojakmi, predsa len tu dochádza ku krádežiam. Miznú najmä kovy, ktoré zlodeji predávajú v zberných surovinách. Mesto navštevujú i robotníci, ktorí pracujú na stavbe sarkofágu, ktorý má zabrániť šíreniu radiácie.

Pri jednorazovej návšteve mesta Pripjať človek dostane asi takú dávku radiácie, akú absolvuje pri bežnom RTG vyšetrení. Návšteva mesta teda nie je životu ani zdraviu nebezpečná. Množstvo cestovných kancelárií (aj slovenských), ponúka možnosť Černobyľ navštíviť. Za prijateľnú cenu cca 500 Eur si môžete pozrieť toto hrôzostrašné miesto na vlastné oči a zažiť jeho atmosféru takpovediac na vlastnej koži. Odvážili by ste sa?

Foto: Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *