5 vecí, ktoré vám na dovolenke môžu „zdvihnúť tlak“

Dovolenku si zväčša plánujeme mesiace vopred. Niekedy sa však môžu veci zvrtnúť a náš vytúžený odpočinok nedopadne tak, ako by sme si predstavovali. Ak teda nechcete, aby vás na dovolenke prekvapil ešte aj vysoký krvný tlak z rozčúlenia, dávajte si pozor na tieto nepríjemnosti.

1. Nič nie je také, ako na fotografiách

Po príchode do destinácie len nemo zízate a neveríte, že ste na mieste, ktoré ste si v cestovnej kancelárii objednali. Takúto nepríjemnosť zažíva množstvo turistov. Preto pri nákupe svojej dovolenky buďte naozaj opatrní.

Spoliehajte sa len na overené cestovné kancelárie, ktoré majú dlhoročné skúsenosti a pozitívne recenzie. Starostlivo si prečítajte zmluvu, ktorú v cestovnej kancelárii podpisujete. Neváhajte tiež navštíviť rôzne fóra a webové stránky o cestovaní, kde ľudia píšu svoje reálne skúsenosti. Tak sa môžete dozvedieť najviac. A ušetriť si nepríjemné prekvapenie.

2. Problémy so srdcom

Vysoké teplotné rozdiely sú záťažou aj pre zdravého človeka. Ak máte navyše akékoľvek problémy so srdcom, ako napríklad vysoký krvný tlak, mali by ste si dávať veľký pozor na celodenné slnenie.

Dlhý čas strávený na priamom slnku a následne ponorenie sa do studenej vody môže byť pre choré srdce obrovská záťaž a môže skončiť fatálne. Zvlášť ak sa skombinuje s alkoholom, ponocovaním a únavou. Preto si na svoje srdce dávajte pozor aj na dovolenke. Pre istotu si do batožiny pribaľte tlakomer. A samozrejme, nezabudnite na svoje lieky!

3. Neznáme potraviny

Mnohí dovolenkári majú problémy s trávením okamžite potom, čo sa ocitnú na novom mieste. Ste na tom podobne? Ak navyše začnete bezhlavo ochutnávať rôzne miestne špeciality, môžete si spôsobiť vážne tráviace ťažkosti. Radšej preto nekombinujte priveľa nových potravín. V exotickejších krajinách pite výhradne balenú vodu. A preventívne si so sebou vezmite lieky na tráviace ťažkosti a hnačku.

4. Krádeže

Na dovolenke sú pomerne bežné a dokážu celý výlet naozaj pokaziť. Nikdy teda so sebou nenoste veľkú sumu peňazí. Peňaženku v žiadnom prípade nenoste v zadnom vrecku nohavíc, či v kabelke. Vhodné je mať ju napríklad v takzvanej „ľadvinke“, teda v taške okolo pása tak, aby ste na ňu videli.

Pre každý prípad si však so sebou vezmite aj náhradnú kreditnú kartu, ktorú budete mať bezpečne uloženú v hoteli. Aby ste v prípade krádeže nezostali na dovolenke úplne bez peňazí.

5. Prílišná dôverčivosť

Je pekné spoznať miestne zvyky a kultúru vďaka tamojším obyvateľom. Dávajte si však pozor na to, aby ste sa nedostali do problémov. Nebuďte príliš dôverčiví k miestnym a najmä v krajinách ako Egypt, Maroko, či Tunis, sa zdržiavajte len v turistických zónach, prípadne v sprievode delegátov.

Určite neprijímajte žiadne pozvania miestnych a nenechajte sa odviesť na miesta, ktoré nepoznáte. V tom lepšom prípade vám hrozí „len“ okradnutie. V tom horšom vážne nebezpečenstvo.

foto: pexels.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *