5 dôvodov, prečo cestovať osamote

Máte pocit, že to nie je pre vás? Bojíte sa cestovať osamote? Možno stačí, aby ste si to raz vyskúšali. A zistíte, že cestovanie bez partie priateľov, len tak, so sebou samým, sa vám zapáči. Tu je 5 dôvodov, prečo by ste to mali aspoň raz v živote vyskúšať.

1. Pretože môžete rozhodovať. O všetkom!

Zažili ste už situáciu, kedy bolo potrebné naplánovať dovolenku s väčšou partiou priateľov? Problém nastal už pri určení vhodného termínu. Jeden nemôže vtedy, iný zas vtedy… Zosúladiť sa navzájom, je niekedy priam nemožné. Tento problém vám pri cestovaní osamote odpadá. Idete proste vtedy, kedy chcete! A počas celého pobytu sa nemusíte nikomu prispôsobovať.

Pozriete si miesta, ktoré sa páčia vám. Idete do reštaurácie, ktorej jedlo vám vyhovuje. Proste žiadne kompromisy. Všetko je vo vašej réžii. A preto si z takejto dovolenky môžete odniesť tie najkrajšie a najpríjemnejšie zážitky.

2. Ľahšie spoznáte nových ľudí

Viete, aké ťažké je prihovoriť sa niekomu, kto je obklopený priateľmi. Len veľmi výnimočne sa mu prihovorí niekto nový. No ak je človek sám, ľahšie sa zoznámi s inými ľuďmi. Napríklad s tými, čo takisto cestujú osamote. Takto automaticky a spontánne vznikajú nové priateľstvá, ktoré často pretrvajú aj po dovolenke. A možno je to aj príležitosť spoznať novú lásku…

3. Všimnete si veci, ktoré by ste inak nezaregistrovali

Ak ste napríklad na prehliadke mesta s kamarátom, je pravdepodobné, že sa po ceste rozprávate. Jednoducho sa navzájom rozptyľujete. A tak menej pozornosti venujete tomu, čo je okolo vás. Ak však idete osamote, sústredíte sa výlučne na to, kvôli čomu ste sem prišli. Na obhliadku mesta. Verte, že toho uvidíte omnoho viac. Okrem toho, ak ste v skupine, vaše záujmy iste nie sú úplne rovnaké. Možno si tak necháte ujsť zaujímavé múzeum len preto, že kamarátovi sa nepáči a nechce sa mu tam. Avšak ak ste sám, vy rozhodujete, kam sa pôjdete pozrieť.

4. Zlepšíte sa vo viacerých smeroch

V prvom rade sa naučíte spoliehať samy na seba. Nie je tu nikto, kto by urobil veci za vás. A tak ste to práve vy, kto musí komunikovať v cudzom jazyku, kúpiť si vstupenky do múzea, objednať si jedlo, či nastúpiť na správny autobus. Naučí vás to samostatnosti, zodpovednosti a najmä, odvahe! Už sa viac nebudete báť, že niečo nezvládnete. Veď ste si to predsa vyskúšali na dovolenke osamote…

5. Poriadne si oddýchnete

Uvedomujete si, že najdôležitejšia osoba vo vašom živote ste vy sám? Ak neviete byť šťastný sám so sebou, nebudete šťastný ani v skupine priateľov. Venujte sa teda aspoň chvíľu len samy sebe, svojim záujmom a potrebám. Veď každý z nás určite aspoň z času na čas potrebuje byť celkom sám. A tak si možno o čosi viac budete vážiť svojich blízkych.

Samozrejme, že nie všade sa dá ísť úplne osamote. Niektoré destinácie sú jednoducho bezpečnejšie, ak ich absolvujete aspoň vo dvojici. Ak by ste si to však predsa len chceli vyskúšať, určite sa po prvýkrát osamote vyberte napríklad do niektorého z európskych veľkomiest.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *