Dovolenka s dieťaťom

Máte malé dieťa? Neznamená to, že sa musíte vzdať cestovania. Dovolenka sa totiž dá v pohode zvládnuť aj s malým dieťaťom. Chce to však dôslednejšiu prípravu. Pred odchodom musíte myslieť na viacero vecí a dovolenku si musíte dobre zorganizovať. Je to teda o čosi zložitejšie, ako cestovať bez dieťatka. Avšak stojí to za to. Na čo musíte pred odchodom na dovolenku s dieťaťom myslieť?

S akým veľkým dieťaťom cestovať?

Samozrejme, že všetko záleží len na vás. Avšak vybrať sa na dovolenku s niekoľkodňovým bábätkom zrejme nie je najlepšie riešenie. Okrem toho, ak by ste chceli ísť letecky, mnohé letecké spoločnosti takéto dieťatko na palubu nevezmú. Myslite teda na to, aby ste si dovolenku užili nielen vy, ale aby malo svoje pohodlie aj dieťa. Vyčkajte zopár mesiacov. Dovolenka s polročným dojčiatkom je určite reálnejšia a pohodlnejšia tak pre vás, ako aj pre dieťa.

Výber destinácie

Správny výber destinácie rozhoduje o tom, či si dovolenku s dieťaťom nakoniec užijete, alebo ju „pretrpíte“. Aj keď ste možno typ, ktorý preferuje poznávacie zájazdy, premyslite si, či sa dieťaťu bude takáto dovolenka páčiť. Vyberajte vždy destináciu, ktorá bude vyhovovať potrebám dieťaťa.

Mnohé rezorty sú takzvané „baby friendly“, teda majú množstvo vybavenia pre deti, ponúkajú služby animátorov a podobne. Zvoľte teda miesto, kde sa vaše dieťa nebude nudiť. Ideálne napríklad hotel s bazénom, či detskými ihriskami.

Ako cestovať?

Najpohodlnejší spôsob cestovania na dovolenku s malým dieťaťom je určite lietadlo. Cesta trvá omnoho kratšie ako autom, či vlakom. Do lietadla si však môžete vziať len obmedzené množstvo tekutín. Čo môže byť problém, ak je dieťa kŕmené umelým mliekom. Povolený je maximálne liter tekutín, ktoré musia byť uskladnené v samostatných 100 ml nádobkách a uzavreté v igelitových vreckách. Takéto množstvo by však malo na dvoj až trojhodinový let stačiť.

Nech už si vyberiete akýkoľvek dopravný prostriedok, myslite na to, aby sa dieťa počas cesty nenudilo. Nie je nič nepríjemnejšie, ako umrnčané a nervózne dieťa v lietadle plnom ľudí. Vezmite mu teda obľúbené hračky, prípadne aj tablet, aby si počas cesty mohlo pozrieť rozprávku.

Samozrejme, pri cestovaní sa môžu vyskytnúť aj nevoľnosti. Nezabudnite teda na potrebné lieky, ak ich už dieťa môže užiť. Ak nie, dôležitá je hydratácia a konzumácia ľahšieho jedla pred cestou.

Čo zabaliť?

Pozor na to, aby ste nezabudli niečo dôležité, čo dieťa potrebuje. Samozrejme, hračky a oblečenie môžete dokúpiť na mieste. Myslieť by ste však mali najmä na veci ako je dojčenské mlieko, prípadne iná strava pre dieťa.

Nezabudnite tiež potrebné lieky, ale aj kozmetickú výbavu pre dieťa ako sú vlhčené utierky, či krémy, ktoré bežne používate. Tieto veci síce môžete dokúpiť. No existuje riziko, že kozmetika zahraničnej značky vášmu bábätku „nesadne“ a môžu sa vyskytnúť kožné problémy. Nič teda neriskujte a všetko si radšej vezmite z domu. Ak cestujete k vode, určite nezabudnite na krém na opaľovanie s ochranným faktorom 50 a viac.

Je to vcelku jednoduché. Dovolenku s dieťaťom si užijete vtedy, ak budete myslieť najmä na potreby svojej ratolesti a až v druhom rade na tie svoje! Pretože ak bude spokojné dieťa, budete v pohode celá rodina.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *