Ubytovanie

Chystáte sa vycestovať na dovolenku na vlastnú päsť? V tom prípade si zrejme budete chcieť vopred zarezervovať ubytovanie. Urobiť tak môžete na internete, napríklad cez hostels.com, ale i mnohé iné zahraničné stránky. Pri rezervácii ubytovania však môžete naraziť na rôzne označenia ubytovacích zariadení. Aký typ ubytovania ponúkajú a čím sa navzájom líšia? Poradíme Vám.

Najčastejšie využívané možnosti ubytovania

Najčastejšie sa pri rezervácii ubytovania cez internet môžete stretnúť s nasledujúcimi označeniami:

Hotel – čo je hotel asi netreba nikomu dopodrobna vysvetľovať. Existujú však rôzne typy hotelov s mnohými službami, napríklad s možnosťou ubytovania domáceho miláčika, či so špeciálnymi službami pre deti. Pokiaľ ide o kvalitu hotelov, odlišujú sa podľa počtu hviezdičiek. Najkvalitnejšie svetové hotely sú označené piatimi hviezdičkami.

Hotelový rezort – sa nachádza vždy na turisticky príťažlivých miestach, napríklad pri mori alebo v lyžiarskych strediskách. Jedná sa o veľké hotelové komplexy, ktoré majú často vlastnú pláž, ale i vybavenie ako ihriská, bazény, reštaurácie, diskotéky a pod. Mnohí turisti ubytovaní v týchto rezortoch ich počas svojho pobytu ani neopúšťajú.

Hostel – často označovaný aj ako mládežnícky hostel (angl. youth hostel). Ide o nižší štandard ubytovania, ale i za nižšiu cenu. Hostely majú izby s množstvom lôžok, kde môžete byť ubytovaný s ďalšími neznámymi turistami. Kvalita svetových hostelov sa ale líši a mnohé z nich sú na veľmi dobrej úrovni.

Motel – je ubytovacie zariadenie určené zväčša pre motoristov. Slúži najmä na prenocovanie, ako zastávka na dlhších cestách. Je lacnejší ako hotel.

Penzión alebo rodinný penzión – je ubytovanie rodinného typu, a to či už v meste alebo na vidieku. Môže ísť o rodinný dom, ktorý majiteľ premení na penzión. Zväčša je menších rozmerov ako hotel a je tiež lacnejší. Môže mať podobu chaty alebo tzv. hostinca.

Chatové osady – ubytovanie v chatách so samostatným vybavením, ktoré však spadá do istého celku. To znamená, že v oblasti sa nachádza viacero rovnakých chát od jedného prenajímateľa.

Nocľah s raňajkami – angl. bed and breakfast alebo B&B. Týmto názvom sa označujú ubytovacie zariadenia podobné penziónom, ktoré ponúkajú k nocľahu i raňajky. Sú lacnejšie ako hotely a majú spravidla domácku atmosféru. Vo svete sú veľmi obľúbené.

Alternatívne spôsoby ubytovania

Okrem vyššie spomínaných ubytovaní sa vo svete čoraz viac rozmáhajú takzvané výmenné pobyty. Fungujú na princípe ubytovania v domácnosti. Cez špeciálny web sa zoznámite s niekým z Vašej cieľovej destinácie a dohodnete si podmienky ubytovania zdarma. Na oplátku poskytnete ubytovanie u Vás doma protistrane. Aj keď je tento spôsob v podstate bez nákladov, môže byť nebezpečný. Nikdy totiž neviete, kto je na druhej strane. Mnohí, najmä západní turisti, obľubujú tiež cestovanie v karavanoch. Poskytuje totiž slobodu a voľnosť. Jednoducho nocujete, kde sa Vám zachce! Novinkou sú tiež tzv. pracovné dovolenkové pobyty. Turisti sa zdarma ubytujú napríklad na farme. Náklady na stravu a nocľah si však na mieste musia odpracovať. Možností ubytovania (aj toho lacného), je dnes skutočne dostatok. Stačí si len vybrať to pravé pre svoju dovolenku.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *